Święty mikołaj. To dobro, którego nam potrzeba.

5 grudnia 2019 Autor 0 komentarzy

Święty mikołaj. Po jego osobie pozostało niewiele. Nie wiadomo więc dokładnie jak wyglądało jego życie? O ile prawdziwych wiadomości o Mikołaju zachowało się bardzo niewiele, to już legend i mitów związanych z osobą świętego powstało całe mnóstwo. Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bardzo bogatej oraz pobożnej tureckiej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym. Już jako młody człowiek został biskupem stolicy Licji Miry. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli około 342 roku. Jak wykazała ekspertyza jego grobu, Mikołaj umarł dokładnie szóstego grudnia. I stąd też na jego cześć obchodzimy mikołajki.

Święty Mikołaj wyróżniał się dobrocią.

Mikołaj dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi. Nocą zostawiał przed domami ubogich woreczki z pieniędzmi. Dzięki swoim dobrym uczynkom św. Mikołaj otrzymał od Boga dar czynienia cudów. Potrafił na przykład ocalić rozbitków z fal morskich, sprawić, że zboże rosło również w latach nieurodzaju, a nawet wskrzeszał umarłych. Ludzie szybko nazwali go cudotwórcą. W polskiej tradycji ludowej św. Mikołaj został patronem pasterzy. Chronił bydło przed atakami dzikich zwierząt. Zgodnie z tradycją szóstego grudnia gospodarze i pasterze modlili się do świętego, zachowywali post, a wieczorami zapalali ogniska, aby złożyć przy nich swoje ofiary. Były to wieńce z lnu i konopi, nazwane Wilkami. Zawieszano je na ołtarzach oraz obkładano jajami.

Jaki jest dzisiaj Święty Mikołaj?

We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest jako wielki przyjaciel dzieci, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami. Zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja prawdopodobnie narodził się w Niemczech. W Polsce mikołajki obchodzimy już od XIX wieku, przede wszystkim na śląsku, ziemi lubelskiej, krakowskiej i na mazurach. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem dzieci z całego świata piszą do św. Mikołaja list z prośbą o wymarzone prezenty. Maluchy mocno  wierzą, że list w magiczny sposób dotrze do adresata. I nie ma to znaczenia, gdzie św. Mikołaj mieszka. Ale jedno jest pewne. Jest to miejsce zupełnie wyjątkowe, gdzieś na czubku świata oraz bardzo blisko nieba. W krainie bardzo przyjaznej oraz bezpiecznej dla  wszystkich dzieci..

Święty Mikołaj- to postać ponadczasowa.

Jedno, co pozostanie w osobie św. Mikołaja niezmienne, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do drugiego człowieka. Bo dawny wygląd Świętego niczym nie przypominał tego dziś. obecnie. Mikołaj na przestrzeni wieków bardzo się zmienił. Kiedyś  był to poważny, dostojny i pełen godności biskup. Taki wizerunek przedstawiają ikony oraz obrazy religijne. Dzisiaj wygląda o wiele  bardziej sympatycznie. Stał się miłym staruszkiem, zawsze uśmiechniętym oraz tryskającym dobrym humorem. A więc czyńmy jego powinność, niosąc radość, obdarowywać szczęściem oraz czynić dobro każdego dnia.

Wioski świętego Mikołaja w Polsce:

https://www.parkmania.pl/parki-rozrywki-w-polsce/8/kategoria/Parki-bajkowe-Swietego-Mikolaja-w-Polsce.html

Poznaj naszą ofertę:

https://www.mamynianie.pl/#oferta