Przytulanie dziecka , gdy źle się zachowuje.

24 listopada 2019 Autor 0 komentarzy

Przytulanie dziecka w momencie, w którym źle się zachowuje jest ostatnią rzeczą jaka przychodzi ci do głowy. Dajesz mu raczej odczuć, że jesteś smutna i zła. Myślisz sobie, że przytulenie może jedynie nasilać trudne zachowania twojej pociechy. Czy, aby na pewno?

Przytulenie nie wzmacnia złego zachowania.

Postaraj się w to uwierzyć. Przytulanie uspokaja dziecko , a wtedy ma ono  szansę lepiej zrozumieć co chcemy mu powiedzieć.

Przytulając dziecko dajesz mu:

  • poczucie ważności
  • bezpieczeństwo
  • bezwarunkową miłość
  •  świadomość, że może na ciebie liczyć
  • akceptację uczuć
  • otwartą przestrzeń to szczerej rozmowy

Przytulanie prowadzi do dobrego zachowania

Kiedy przytulasz dziecko, to pokazujesz mu, że jest dobre, pomimo złego zachowania. Co za tym idzie dziecko zaczyna rozumieć, że może zachowywać się też inaczej, lepiej. Że jego złe zachowania to zachowania, które można zmieniać. Przytulane dzieci  czują się ważne i kochane. Odważne w okazywaniu uczuć. Pewniejsze siebie.
A im bliższą więź uda ci się zbudować z dzieckiem, tym ono bardziej będzie słuchać i lepiej się zachowywać.

Przytulanie wpływa na DNA dziecka

Bliski kontakt z mamą lub tatą zmienia DNA dziecka (link do badania poniżej) .W baniu wzięły udział 5 tygodniowe maluchy. Naukowcy poprosili ich rodziców, aby dokładnie notowali ilość kontaktu dzieci  z rodzicami oraz występujące zachowania takie jak:  sen, płacz, karmienie itd. Następnie, gdy dzieci ukończyły 4,5 rok życia pobrano i przeanalizowano próbki ich DNA. Okazało się, że wiek epigenetyczny dzieci, którym okazywano mniej bliskości, był niższy, niż wskazywał na to ich wiek biologiczny. Stwierdzono także, że DNA dzieci często i rzadko dotykanych różniło się w 5 obszarach. Szczególnie tych  odpowiedzialnych za układ odpornościowy oraz metabolizm.

Przytulanie- czas na zmianę myślenia

Zmiany w sposobie myślenia na temat wychowywania dzieci, w tym eliminowanie złych zachowań to proces długofalowy. Całą sytuację utrudnia fakt, że to jak postrzegasz zachowanie swojego dziecka, wpływa na to, jak na nie reagujesz. Spróbuj przypomnieć sobie trudne zachowanie dziecka oraz twoją reakcję. Dzięki temu następnym razem będziesz mógł postąpić inaczej. Pomyśl- Moje Dziecko jest dobre (jego zachowanie jest złe) oraz – postaram się zachować spokój. A to nie lada wyzwanie.

Bądź z siebie zadowolony.

Trzeba wielkiej siły, aby przytulić dziecko, które źle się zachowuje. Ale takie wyzwania niesie za sobą świadome  rodzicielstwo.

Powodzenia w pokonywaniu wyzwań wychowawczych.

Przesyłam link do najnowszych badań na temat wpływu przytulania:

https://www.cambridge.org/core/journals/development-and-psychopathology/article/epigenetic-correlates-of-neonatal-contact-in-humans/9BD9799A7C6E0859B93E092EA0727A4B

Zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą:

https://www.mamynianie.pl/#oferta

 

Autor: Dominika Łojszczyk