Polska mała ojczyzna-jak uczyć dziecko patriotyzmu?

6 listopada 2019 Autor 0 komentarzy

Polska-mała ojczyzna. Jak nauczyć dziecko patriotyzmu?

Aby Polska stała się „małą ojczyzną” my dorośli musimy zadbać o to  już od najmłodszych lat. Ważne jest, aby kształtowanie postaw patriotycznych wobec Ojczyzny odbywało się w sposób zupełnie naturalny. Towarzyszyło w codziennym życiu dziecka. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych rzeczy oraz wspólne celebrowanie świąt, nie tylko narodowych. Efektem tego będzie dojrzała postawa patriotyczna w przyszłości. Zacznij od utożsamiania dziecka z jego najbliższym otoczeniem. Własnym miastem, wsią, regionem, historią, tradycją, obyczajami. Czyli niczym innym jak Małą Ojczyzną, którą mały człowiek może zobaczyć, dotknąć, poczuć.

Oto podpowiedzi, które pomogą wam w naturalny i ciekawy sposób rozwijać w dziecku miłość i szacunek dla własnego kraju.

Wyrabiaj w dziecku przywiązanie do najbliższego otoczenia

Zanim ukształtuje się właściwa postawa patriotyczna, postrzeganie Ojczyzny jako całości, musimy wyrobić u dziecka przywiązanie do symboli narodowych, obyczajów oraz tradycji.Pokazać różne grupy społeczne. Opowiedz dziecku historię waszego miasta. Udajcie się na wycieczkę po okolicy. Może uda się wam porozmawiać z jakąś starszą osobą, która pamięta jaka kiedyś była Polska? Bliski kontakt z  przyrodą, kulturą, literaturą oraz tradycjami rozbudza w dziecku zainteresowanie sprawami Ojczyzny. Zwiększa ciekawość poznawczą i zainteresowanie światem. Uczy tolerancji, a także otwartości wobec drugiego człowieka. 

Polska- symbole narodowe 

Kolejnym sposobem na kształtowanie u dziecka postawy patriotycznej jest zaznajamianie go z symbolami i znakami narodowymi. Godłem, barwami narodowymi, hymnem, herbami miast oraz tradycjami ojczystymi. Należy przekazać dzieciom wiedzę o ich ważnej roli w historii,a tym samym ukształtować właściwy stosunek do nich. Biało- czerwona flaga oraz wizerunek Orła Białego, to doskonałe wyjście do zabaw twórczych. Bo przecież flagą mogą być nasze pomalowane dłonie, a Orzeł Biały może fruwać po mapie Polski.

Kibicujcie swoim rodakom

Podczas narodowych wydarzeń sportowych można najlepiej  poczuć wspólnotę z innymi ludźmi oraz własną Ojczyzną. Sama atmosfera stadionu przyprawia o zawrót głowy. A wspólnie odśpiewany hymn, to doznanie, które na długo pozostaje w naszej pamięci. Takie wydarzenia to dobra okazja do tego, aby  zwrócić uwagę dziecka na eksponowane symbole narodowe w ubiorze oraz te malowane na twarzy.

Polska głosuje –  zabierz dziecko na wybory, wywieś flagę 

Dzieci  najlepiej uczą się poprzez obserwacje oraz naśladowanie. Najłatwiej uczyć dziecko postaw patriotycznych własnym zachowaniem. Pokazywanie mu, jak szanujemy naszą ojczyznę oraz jak o nią dbamy. Dobrą okazją jest wspólne pójście na wybory. To pokazuje maluchowi, że jako obywatele mamy realny wpływ na kształt naszej ojczyzny.

Polska kultura – wiersze, piosenki, legendy

Każdy z nas słyszał o wierszu Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś? Polak mały?…”.  Już dwuletnie dziecko, jest w stanie zapamiętać ten tekst, zwłaszcza gdy będziemy się nim „bawić” w formie pytań i odpowiedzi. Możesz sięgnąć także po: „Twój dom” Wandy Chotomskiej, „Polska”Ryszarda Przymusa, a także „Barwy ojczyste”Czesława Janczarskigo. Wdzięczne piosenki „Płynie Wisła, płynie” czy „Przybyli ułani pod okienko” bez problemu opanują już najmłodsze dzieci. A wspólne czytanie legend polskich, stanie się niesamowitą przygodą oraz atrakcyjną lekcją historii.

Celebrujcie święta narodowe

I to nie tylko z okazji Święta Niepodległości. Pamiętajcie o Dniu flagi, Dniu Wszystkich Świetnych oraz Bożym Narodzeniu. Przydadzą się wam flagi, chorągiewki, a także kwiaty. Wszystkie symbole, które manifestują waszą przynależność do Ojczyzny.

Odwiedzajcie symboliczne miejsca – pomniki, cmentarze, muzea

Wizyta na Powązkach, spacer po Cytadeli czy choćby krótka refleksja przed Grobem Nieznanego Żołnierza będą najciekawszą lekcją historii i patriotyzmu. Do tego będzie to jedno z pierwszych wspomnień dziecka, dotyczących poczucia tożsamości ze swoją Ojczyzną. Dobrym pomysłem będzie odwiedzanie muzeów, najlepiej z przewodnikiem, który umie zaciekawić dzieci. Wiedza połączona z możliwością eksplorowania ciekawych wnętrz oraz eksponatów, zdecydowanie lepiej zapada w pamięci niż suche fakty.

Palcem po mapie

Dobrym dopełnieniem wycieczek krajobrazowych jest  gra „palcem po mapie”. Jeśli nie posiadacie atlasu lub mapy samochodowej, wiele ciekawych propozycji do wydrukowania znajdziecie w Internecie. Świetnym przykładem gry, która poszerza wiedzę geograficzną jest gra  „Państwa, miasta”. Można ją zawęzić tylko do granic Polski i korzystać z podpowiedzi zerkając na mapę.

Kształtowanie poczucia patriotyzmu u najmłodszych jest obowiązkiem każdego nas. To rodzice, nauczyciele i inne nam bliskie osoby  powinni przygotowywać nowe pokolenie Polaków, które w przyszłości będzie kochać swoją ojczyznę, oraz mieć do niej właściwy stosunek.
A takie atrakcje czekają 11 listopada:
Zachęcam do przeczytania innych wpisów na stronie:
Poznaj naszą ofertę:
Dominika Łojszczyk, MamyNianie