Klapsy powodują zaburzenia psychiczne.

18 października 2019 Autor 0 komentarzy

 

KLAPSY, NIOSĄ ZA SOBĄ WIELE NIEODWRACALNYCH SKUTKÓW. I TO NA CAŁE ŻYCIE.

A co na to nauka?

Niewinne, jakby się mogło wydawać klapsy. A znacznym stopniu  zwiększają ryzyko pojawienia się u dzieci wielu trudności.  Agresja, problemy  psychiczne, trudności poznawcze oraz zachowania aspołeczne, to tylko niektóre n nich. Takie wnioski płyną z metaanalizy prowadzonych od pół wieku badań nad karceniem dzieci.

Aktualne badania

Praca naukowa opublikowana w Journal of Family Psychology  dokonuje analizy badań prowadzonych  ostatnie 50 lat na grupie 160 tys. dzieci. Zdaniem autorów jest to najbardziej kompletna z dotychczasowych analiz dotycząca karania dzieci za pomocą klapsów.Wynika to z faktu,że poprzednie opracowania uwzględniały też inne kary cielesne, stosowane przez rodziców.

– Nasza analiza koncentruje się na tym, co zwykło określać się klapsem i nie zawiera odwołań do innych form agresji stosowanej przez rodziców wobec dzieci – mówi prof. Elizabeth Gershoff z University of Texas. – Zaobserwowaliśmy, że klapsy powodują wiele długotrwałych i zupełnie niezamierzonych efektów w rozwoju dziecka ,zupełnie nie wpływając na wzrost posłuszeństwa.Choć takiego właśnie efektu oczekują rodzice – dodała.

Profesorowie Gershoff oraz Andrew Groganem-Kaylorem, dowiedli, że klapsy,  jako uderzenie dziecka otwartą dłonią w pośladki lub kończyny, wywoływały szkodliwe skutki w 13 na 17 badanych przypadków.

– Klapsy zwiększają ryzyko niepożądanych następstw w zachowaniu i rozwoju dzieci. Zatem efekt jest całkowicie odwrotny  do oczekiwanego przez rodziców – uważa prof. Grogan-Kaylor.

Długotrwałe stosowanie klapsów

Autorzy metabadania sprawdzili też długotrwałe efekty stosowania klapsów. Przeprowadzili badanie kontrolne wśród dorosłych, wobec których stosowano ten rodzaj kary w dzieciństwie. Okazało się, że im częściej dostawali oni klapsy, tym bardziej rosło prawdopodobieństwo, że w przyszłości rozwiną się u nich zachowania aspołeczne oraz problemy n psychiczne. Co więcej, częściej stosowali oni kary cielesne wobec swoich własnych dzieci. Potwierdza to, że taka postawa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Autorzy  podkreślają, że klapsy były ściśle skorelowane z negatywnymi skutkami u dzieci we wszystkich rodzajach analizowanych przez nich badań.

Statystyki dają poważnie do myślenia

Tymczasem według raportu ogłoszonego przez UNICEF w 2014 r. aż 80 proc. rodziców na świecie daje swoim dzieciom klapsy. Mimo, że nie ma żadnych naukowych przesłanek,  świadczących o pozytywnym oddziaływaniu takiej metody wychowawczej. Jak zauważa prof. Gershoff, jest zupełnie odwrotnie: – Są dowody naukowe na to, że klapsy szkodzą dzieciom i wiążą się z ryzykiem zaburzeń w ich zachowaniu i rozwoju.

Klapsy na równi ze znęcaniem się?

– Ludzie myślą, że klapsy i znęcanie się nad dziećmi to dwie różne sprawy. Niestety wyniki badań bardzo wyraźnie  pokazują, że mają one tak samo druzgoczące skutki. Różnią się jedynie nasileniem – podsumowuje prof. Gershoff. – Dlatego mamy nadzieję, że nasze badania pomogą w edukowaniu rodziców i skłonią ich do poszukiwania innych form dyscyplinowania swoich pociech.

Źródło: The University of Texas at Austin

https://resourcecentre.savethechildren.net/node/14546/pdf/2017_afifi_et_al._-_spanking_and_adult_health_impairment-_the_case_for_the_designation_of_spanking_as_an_ace.pdf?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul

Zachęcam do zapoznania się z innymi artykułami na mojej stronie: https://www.mamynianie.pl/blog/

Dominika Łojszczyk, terapeuta dziecięcy