Idealna niania – poradnik dla rodziców. Jak wybrać opiekunkę dla dziecka?

16 lutego 2019 Autor 0 komentarzy

Poszukiwanie odpowiedniej niani dla dziecka nie jest łatwe. Jeśli jednak pozna się szczegółowo, jak krok po kroku przeprowadzić rozmowę z kandydatką, to gwarantuję, że można skutecznie wybrać opiekunkę idealną. Dowiedz się, gdzie szukać niani oraz jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z kandydatką na opiekunkę dla dziecka. 

Niezależnie od tego, jakie są wasze potrzeby, oczekiwania i warunki zatrudnienia, osoba opiekująca się waszym dzieckiem powinna być troskliwa, empatyczna oraz życzliwa wobec dziecka i całej rodziny. Lada chwila stanie się jej członkiem, wywierając ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka, którym się opiekuje, dlatego chociaż poszukiwania są procesem żmudnym i czasochłonnym, warto przeprowadzić je starannie.

 

Gdzie znaleźć idealną nianię dla dziecka?

Poszukiwania niani, możemy zacząć odwiedzając miejsca przyjazne dziecku. Mam tu na myśli klubiki osiedlowe, pływalnie, przychodnie pediatryczne, placówki oświatowe, place zabaw itp. Dobrym rozwiązaniem będą także uczelnie pedagogiczne. Mamy tu dość duże możliwości, na dotarcie do wykwalifikowanych niań.

Przy poszukiwaniu opiekunki do dziecka pomocne okazać się mogą portale społecznościowe, a także strony poświęcone nianiom jak np. nasza, czyli MamyNianie.pl.

 

Jaka według ciebie jest idealna niania dla dziecka?

Drogi rodzicu, odpowiadając na poniże pytania dowiesz się, jaka niania będzie najlepsza dla twojego dziecka oraz rodziny.

 1. Co jest dla ciebie najważniejsze w opiece nad dzieckiem?
 2. Co jest dla ciebie najważniejsze w rozwoju dziecka?
 3. Jaki temperament ma twoje dziecko? (np. starsza niania może nie dać rady zajmować się energicznym maluchem)
 4. Czy życzysz sobie, aby niania przytulała twoje dziecko?
 5. Jakie cechy denerwują cię u innych ludzi?
 6. Czy cenisz sobie doświadczenie w pracy z dzieckiem, czy masz czas, aby przyuczyć swoją nianię? (miej na uwadze, że niejedna młoda niania z pasją, bije na głowę kreatywnością tę bardziej doświadczoną, pomyśl o tym)
 7. Jakie metody wychowawczych są ci bliskie, a których nie jesteś w stanie zaakceptować?

 

Rozmowa rekrutacyjna z nianią

Dobrze jest podzielić rozmowę rekrutacyjną z opiekunką do dziecka na cztery części. Dopasuj do nich pytania, opierając się na swoich potrzebach i oczekiwaniach względem niani. Poniżej przykład, jak możesz to zrobić.

 

CZĘŚĆ 1: Poznanie opiekunki do dziecka

Pierwsze chwile po przekroczeniu przez nianię progu waszego domu są niezwykle istotne. To właśnie pierwsze wrażenie wyrabia pierwszą opinię na temat niani – niestety, niejednokrotnie krzywdzącą. W tej części warto pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna to wydarzenie stresujące. Dlatego też na początku należy rozładować nieco panujące napięcia. Aby to zrobić wystarczy wprowadzić nianię na dobrze znany jej grunt, czyli porozmawiać o kwestiach ogólnych tj. życiu prywatnym.

 

W tej części można zapytać nianię o kwestie takie jak:

 • sytuację życiową,
 • sytuację rodziną,
 • w przypadku, gdy niania studiuje, warto spytać, dlaczego wybrała taki kierunek studiów,
 • czemu chce pracować/pracuje jako niania,
 • co daje jej praca z dziećmi,
 • doświadczenia związane z opieką nad dziećmi.

 

WAŻNE: Jeśli na tym etapie udzielone odpowiedzi, cię nie zadowolą, zirytują lub co gorsza wprowadzą niepokój, zakończ rekrutację.

 

CZĘŚĆ 2: Poznanie doświadczenia niani w opiece nad dziećmi

Ta część rozmowy rekrutacyjnej daje odpowiedź na pytanie „Jaką ona jest nianią”? Na wstępie poproś opiekunkę, aby wymieniła w kolejności chronologicznej, wszystkie rodziny, u których wcześniej pracowała. Koniecznie zapytaj o imiona i wiek dzieci. Zanotuj odpowiedzi. Będzie to bardzo pomocne podczas weryfikacji referencji niani.

 

Należy uzyskać odpowiedzi na pytania takie jak:

 • Od ilu lat pracuje w zawodzie?
 • Jaką rodzinę wspomina najlepiej i dlaczego?
 • Z jaką, wyjątkowo trudną sytuacją z dzieckiem spotkała się w pracy i w jaki sposób ją rozwiązała?
 • Czy posiada wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka?
 • Jakie metody wychowawcze i edukacyjne stosuje niania?
 • W jaki sposób uspokaja dziecko?
 • Jaka cecha charakteru pomaga jej w byciu nianią?
 • Jak opiekunka do dziecka widzi swoją przyszłość na przełomie trzech lat?

 

CZĘŚĆ 3: Dopytanie o kwestie związane z pierwszą pomocą

To bardzo ważna część rozmowy rekrutacyjnej z nianią. Koniecznie dopilnuj, aby opiekunka do dziecka, którą chcesz zatrudnić odbyła profesjonalne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na tym etapie rozmowy dowiesz się w jaki sposób niania reaguje w sytuacji zagrożenia zdrowia dziecka. To w jaki sposób odpowiada, pozwoli ci przewidzieć, czy potrafi zachować spokój i opanowanie w realnej sytuacji.

Zapytaj, co niania zrobi w sytuacji, gdy dziecko:

 • zakrztusi się,
 • poparzy,
 • zostanie pogryzione przez zwierzę,
 • spadnie z wysokości i dozna urazu głowy,
 • obficie wymiotuje,
 • będzie miało wysoką gorączkę.

 

CZĘŚĆ 4: Poznanie sposobów na spędzanie czasu wolnego

Na ostatnim etapie rozmowy rekrutacyjnej z nianią, warto uświadomić sobie, że jeśli doszło się tak daleko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmawia się z nianią idealną dla swojego dziecka. Zatem weź głęboki oddech, a tym samym pozwól niani ponownie odprężyć się. Zapytaj ją o zainteresowania, hobby, pasje. Dowiedz się, w jaki sposób relaksuje się, co lubi czytać, a co oglądać. Porozmawiaj o jej zaletach i wadach.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne podczas poszukiwania niani. A teraz przeczytaj, w jaki sposób ustalić formalne warunki zatrudnienia opiekunki.

Życzę powodzenia!

 

Autor: Dominika Łojszczyk z MamyNianie.pl